Skip to Main Content

Officers and Trustees of ASM INTERNATIONAL (1990–1991)

  • Klaus M. Zwilsky

     President and Trustee

     National Materials Advisory Board

     National Academy of Sciences

  • Stephen M. Copley

     Vice President and Trustee

     Illinois Institute of Technology

  • Richard K. Pitler

     Immediate Past President and Trustee

     Allegheny Ludlum Corporation

     (retired)

  • Edward L. Langer

     Secretary and Managing Director

     ASM INTERNATIONAL

  • Robert D. Halverstadt

     Treasurer

     AIMe Associates

Trustees

  • John V. Andrews

     Teledyne Allvac

  • Edward R. Burrell

     Inco Alloys International, Inc.

  • H. Joseph Klein

     Haynes International, Inc.

  • Kenneth F. Packer

     Packer Engineering, Inc.

  • Hans Portisch

     VDM Technologies Corporation

  • William E. Quist

     Boeing Commercial Airplanes

  • John G. Simon

     General Motors Corporation

  • Charles Yaker

     Howmet Corporation

  • Daniel S. Zamborsky

     Consultant

Members of the ASM Handbook Committee (1990–1991)

  • Dennis D. Huffman

     (Chairman 1986–; Member 1983–)

     The Timken Company

  • Roger J. Austin (1984–)

     ABARIS

  • Roy G. Baggerly (1987–)

     Kenworth Truck Company

  • Robert J. Barnhurst (1988–)

     Noranda Research Centre

  • Hans Borstell (1988–)

     Grumman Aircraft Systems

  • Gordon Bourland (1988–)

     LTV Aerospace and Defense Company

  • John F. Breedis (1989–)

     Olin Corporation

  • Stephen J. Burden (1989–)

     GTE Valenite

  • Craig V. Darragh (1989–)

     The Timken Company

  • Gerald P. Fritzke (1988–)

     Metallurgical Associates

  • J. Ernesto Indacochea (1987–)

     University of Illinois at Chicago

  • John B. Lambert (1988–)

     Fansteel Inc.

  • James C. Leslie (1988–)

     Advanced Composites Products and Technology

  • Eli Levy (1987–)

     The De Havilland Aircraft Company of Canada

  • William L. Mankins (1989–)

     Inco Alloys International, Inc.

  • Arnold R. Marder (1987–)

     Lehigh University

  • John E. Masters (1988–)

     American Cyanamid Company

  • David V. Neff (1986–)

     Metaullics Systems

  • David LeRoy Olson (1982–1988; 1989–)

     Colorado School of Mines

  • Dean E. Orr (1988–)

     Orr Metallurgical Consulting Service, Inc.

  • Edwin L. Rooy (1989–)

     Aluminum Company of America

  • Kenneth P. Young (1988–)

     AMAX Research & Development

Previous Chairs of the ASM Handbook Committee

  • R.S. Archer

     (1940–1942) (Member, 1937–1942)

  • L.B. Case

     (1931–1933) (Member, 1927–1933)

  • T.D. Cooper

     (1984–1986) (Member, 1981–1986)

  • E.O Dixon

     (1952–1954) (Member, 1947–1955)

  • R.L. Dowdell

     (1938–1939) (Member, 1935–1939)

  • J.P. Gill

     (1937) (Member, 1934–1937)

  • J.D. Graham

     (1966–1968) (Member, 1961–1970)

  • J.F. Harper

     (1923–1926) (Member, 1923–1926)

  • C.H. Herty, Jr.

     (1934–1936) (Member, 1930–1936)

  • J.B. Johnson

     (1948–1951) (Member, 1944–1951)

  • L.J. Korb

     (1983) (Member, 1978–1983)

  • R.W.E. Leiter

     (1962–1963) (Member, 1955–1958, 1960–1964)

  • G.V. Luerssen

     (1943–1947) (Member, 1942–1947)

  • G.N. Maniar

     (1979–1980) (Member, 1974–1980)

  • J.L. McCall

     (1982) (Member, 1977–1982)

  • W.J. Merten

     (1927–1930) (Member, 1923–1933)

  • N.E. Promisel

     (1955–1961) (Member, 1954–1963)

  • G.J. Shubat

     (1973–1975) (Member, 1966–1975)

  • W.A. Stadtler

     (1969–1972) (Member, 1962–1972)

  • R. Ward

     (1976–1978) (Member, 1972–1978)

  • M.G.H. Wells

     (1981) (Member, 1976–1981)

  • D.J. Wright

     (1964–1965) (Member, 1959–1967)

Authors and Reviewers

  • G. Aggen

     Allegheny Ludlum Steel Division

     Allegheny Ludlum Corporation

  • Frank W. Akstens

     Industrial Fasteners Institute

  • C. Michael Allen

     Adjelian Allen Rubeli Ltd.

  • H.S. Avery

     Consultant

  • P. Babu

     Caterpillar, Inc.

  • Alan M. Bayer

     Teledyne Vasco

  • Felix Bello

     The WEFA Group

  • S.P. Bhat

     Inland Steel Company

  • M. Blair

     Steel Founders' Society of America

  • Bruce Boardman

     Deere and Company Technical Center

  • Kurt W. Boehm

     Nucor Steel

  • Francis W. Boulger

     Battelle-Columbus Laboratories

     (retired)

  • Greg K. Bouse

     Howmet Corporation

  • John L. Bowles

     North American Wire Products Corporation

  • J.D. Boyd

     Metallurgical Engineering Department

     Queen's University

  • B.L. Bramfitt

     Bethlehem Steel Corporation

  • Richard W. Bratt

     Consultant

  • W.D. Brentnall

     Solar Turbines

  • C.R. Brinkman

     Oak Ridge National Laboratory

  • Edward J. Bueche

     USS/Kobe Steel Company

  • Harold Burrier, Jr.

     The Timken Company

  • Anthony Cammarata

     Mineral Commodities Division

     U.S. Bureau of Mines

  • A.P. Cantwell

     LTV Steel Company

  • M. Carlucci

     Lorlea Steels

  • Harry Charalambu

     Carr & Donald Associates

  • Joseph B. Conway

     Mar-Test Inc.

  • W. Couts

     Wyman-Gordon Company

  • Wil Danesi

     Garrett Processing Division

     Allied-Signal Aerospace Company

  • John W. Davis

     McDonnell Douglas

  • R.J. Dawson

     Deloro Stellite, Inc.

  • Terry A. DeBold

     Carpenter Technology Corporation

  • James Dimitrious

     Pfauter-Maag Cutting Tools

  • Douglas V. Doanne

     Consulting Metallurgist

  • Mehmet Doner

     Allison Gas Turbine Division

  • Henry Dormitzer

     Wyman-Gordon Company

  • Allan B. Dove

     Consultant

     (deceased)

  • Don P.J. Duchesne

     Adjelian Allen Rubeli Ltd.

  • Gary L. Erickson

     Cannon-Muskegon Corporation

  • Walter Facer

     American Spring Wire Company

  • Brownell N. Ferry

     LTV Steel Company

  • F.B. Fletcher

     Lukens Steel Company

  • E.M. Foley

     Deloro Stellite, Inc.

  • R.D. Forrest

     Division Fonderie

     Pechinery Electrometallurgie

  • James Fox

     Charter Rolling Division

     Charter Manufacturing Company, Inc.

  • Edwin F. Frederick

     Bar, Rod and Wire Division

     Bethlehem Steel Corporation

  • James Gialamas

     USS/Kobe Steel Company

  • Jeffery C. Gibeling

     University of California at Davis

  • Wayne Gismondi

     Union Drawn Steel Co., Ltd.

  • R.J. Glodowski

     Armco, Inc.

  • Loren Godfrey

     Associated Spring

     Barnes Group, Inc.

  • Alan T. Gorton

     Atlantic Steel Company

  • W.G. Granzow

     Research & Technology

     Armco, Inc.

  • David Gray

     Teledyne CAE

  • Malcolm Gray

     Microalloying International, Inc.

  • Richard B. Gundlach

     Climax Research Services

  • I. Gupta

     Inland Steel Company

  • R.I.L. Guthrie

     McGill Metals Processing Center

     McGill University

  • P.C. Hagopian

     Stelco Fastener and Forging Company

  • J.M. Hambright

     Inland Bar and Structural Division

     Inland Steel Company

  • K. Harris

     Cannon-Muskegon Corporation

  • Hans J. Heine

     Foundry Management & Technology

  • W.E. Heitmann

     Inland Steel Company

  • T.A. Heuss

     LTV Steel Bar Division

     LTV Steel Company

  • Thomas Hill

     Speedsteel of New Jersey, Inc.

  • M. Hoetzl

     Surface Combustion, Inc.

  • Peter B. Hopper

     Milford Products Corporation

  • J.P. Hrusovsky

     The Timken Company

  • David Hudok

     Weirton Steel Corporation

  • S. Ibarra

     Amoco Corporation

  • J.E. Indacochea

     Department of Civil Engineering, Mechanics, and Metallurgy

     University of Illinois at Chicago

  • Asjad Jalil

     The Morgan Construction Company

  • William J. Jarae

     Georgetown Steel Corporation

  • Lyle R. Jenkins

     Ductile Iron Society

  • J.J. Jonas

     McGill Metals Processing Center

     McGill University

  • Robert S. Kaplan

     U.S. Bureau of Mines

  • Donald M. Keane

     LaSalle Steel Company

  • William S. Kirk

     U.S. Bureau of Mines

  • S.A. Kish

     LTV Steel Company

  • R.L. Klueh

     Metals and Ceramics Division

     Oak Ridge National Laboratory

  • G.J.W. Kor

     The Timken Company

  • Charles Kortovich

     PCC Airfoils

  • George Krauss

     Advanced Steel Processing and Products Research Center

     Colorado School of Mines

  • Eugene R. Kuch

     Gardner Denver Division

  • J.A. Laverick

     The Timken Company

  • M.J. Leap

     The Timken Company

  • P.W. Lee

     The Timken Company

  • B.F. Leighton

     Canadian Drawn Steel Company

  • R.W. Leonard

     USX Corporation

  • R.G. Lessard

     Stelpipe

     Stelco, Inc.

  • S. Liu

     Center for Welding and Joining Research

     Colorado School of Mines

  • Carl R. Loper, Jr.

     Materials Science & Engineering Department

     University of Wisconsin-Madison

  • Donald G. Lordo

     Townsend Engineered Products

  • R.A. Lula

     Consultant

  • W.C. Mack

     Babcock & Wilcox Division

     McDermott Company

  • T.P. Madvad

     USS/Kobe Steel Company

  • J.K. Mahaney, Jr.

     LTV Steel Company

  • C.W. Marshall

     Battelle Memorial Institute

  • G.T. Matthews

     The Timken Company

  • Gernant E. Maurer

     Special Metals Corporation

  • Joseph McAuliffe

     Lake Erie Screw Corporation

  • Thomas J. McCaffrey

     Carpenter Steel Division

     Carpenter Technology Corporation

  • J. McClain

     Danville Division

     Wyman-Gordon Company

  • T.K. McCluhan

     Elkem Metals Company

  • D.B. McCutcheon

     Steltech Technical Services Ltd.

  • Hal L. Miller

     Nelson Wire Company

  • K.L. Miller

     The Timken Company

  • Frank Minden

     Lone Star Steel

  • Michael Mitchell

     Rockwell International

  • R.W. Monroe

     Steel Founders' Society of America

  • Timothy E. Moss

     Inland Bar and Structural Division

     Inland Steel Company

  • Brian Murkey

     R.B. & W. Corporation

  • T.E. Murphy

     Inland Bar and Structural Division

     Inland Steel Company

  • Janet Nash

     American Iron and Steel Institute

  • Drew V. Nelson

     Mechanical Engineering Department

     Stanford University

  • G.B. Olson

     Northwestern University

  • George H. Osteen

     Chaparral Steel

  • J. Otter

     Saginaw Division

     General Motors Corporation

  • D.E. Overby

     Stelco Technical Services Ltd.

  • John F. Papp

     U.S. Bureau of Mines

  • Y.J. Park

     Amax Research Company

  • D.F. Paulonis

     United Technologies

  • Leander F. Pease III

     Powder-Tech Associates, Inc.

  • Thoni V. Philip

     TVP Inc.

  • Thomas A. Phillips

    Department of the Interior

     U.S. Bureau of Mines

  • K.E. Pinnow

     Crucible Research Center

     Crucible Materials Corporation

  • Arnold Plant

     Samuel G. Keywell Company

  • Christopher Plummer

     The WEFA Group

  • J.A. Pojeta

     LTV Steel Company

  • R. Randall

     Rariton River Steel

  • P. Repas

     U.S.S. Technical Center

     USX Corporation

  • M.K. Repp

     The Timken Company

  • Richard Rice

     Battelle Memorial Institute

  • William L. Roberts

     Consultant

  • G.J. Roe

     Bethlehem Steel Corporation

  • Kurt Rohrbach

     Carpenter Technology Corporation

  • A.R. Rosenfield

     Battelle Memorial Institute

  • James A. Rossow

     Wyman-Gordon Company

  • C.P. Royer

     Exxon Production Research Company

  • Mamdouh M. Salama

     Conoco Inc.

  • Norman L. Samways

     Association of Iron and Steel Engineers

  • Gregory D. Sander

     Ring Screw Works

  • J.A. Schmidt

     Joseph T. Ryerson and Sons, Inc.

  • Michael Schmidt

     Carpenter Technology Corporation

  • W. Schuld

     Seneca Wire & Manufacturing Company

  • R.E. Schwer

     Cannon-Muskegon Corporation

  • Kay M. Shupe

     Bliss & Laughlin Steel Company

  • V.K. Sikka

     Oak Ridge National Laboratory

  • Steve Slavonic

     Teledyne Columbia-Summerill

  • Dale L. Smith

     Argonne National Laboratory

  • Richard B. Smith

     Western Steel Division

     Stanadyne, Inc.

  • Dennis Smyth

     The Algoma Steel Corporation Ltd.

  • G.R. Speich

     Department of Metallurgical Engineering

     Illinois Institute of Technology

  • Thomas Spry

     Commonwealth Edition

  • W. Stasko

     Crucible Materials Corporation

     Crucible Research Center

  • Doru M. Stefanescu

     The University of Alabama

  • Joseph R. Stephens

     Lewis Research Center

     National Aeronautics and Space Administration

  • P.A. Stine

     General Electric Company

  • N.S. Stoloff

     Rensselaer Polytechnic Institute

  • John R. Stubbles

     LTV Steel Company

  • D.K. Subramanyam

     Ergenics, Inc.

  • A.E. Swansiger

     ABC Rail Corporation

  • R.W. Swindeman

     Oak Ridge National Laboratory

  • N. Tepovich

     Connecticut Steel

  • Millicent H. Thomas

     LTV Steel Company

  • Geoff Tither

     Niobium Products Company, Inc.

  • George F. Vander Voort

     Carpenter Technology Corporation

  • Elgin Van Meter

     Empire-Detroit Steel Division

     Cyclops Corporation

  • Krishna M. Vedula

     Materials Science & Engineering Department

     Case Western Reserve University

  • G.M. Waid

     The Timken Company

  • Charles F. Walton

     Consultant

  • Lee R. Walton

     Latrobe Steel Company

  • Yung-Shih Wang

     Exxon Production Research Company

  • S.D. Wasko

     Allegheny Ludlum Steel Division

     Allegheny Ludlum Corporation

  • J.R. Weeks

     Brookhaven National Laboratory

  • Charles V. White

     GMI Engineering and Management Institute

  • Alexander D. Wilson

     Lukens Steel Company

  • Peter H. Wright

     Chaparral Steel Company

  • B. Yalamanchili

     North Star Steel Texas Company

  • Z. Zimerman

     Bethlehem Steel Corporation

Staff

ASM International staff who contributed to the development of the Volume included Robert L. Stedfeld, Director of Reference Publications, Joseph R. Davis, Manager of Handbook Development; Kathleen M. Mills, Manager of Book Production; Steven R. Lampman, Technical Editor; Theodore B. Zorc, Technical Editor; Heather F. Lampman, Editorial Supervisor; George M. Crankovic, Editorial Coordinator; Alice W. Ronke, Assistant Editor; Scott D. Henry, Assistant Editor; Janice L. Daquila, Assistant Editor; Janet Jakel, Word Processing Specialist; Karen Lynn O'Keefe, Word Processing Specialist. Editorial assistance was provided by Lois A. Abel, Robert T. Kiepura, Penelope Thomas, and Nikki D. Wheaton.

Conversion to Electronic Files

ASM Handbook, Volume 1, Properties and Selection: Irons, Steels, and High-Performance Alloys was converted to electronic files in 1997. The conversion was based on the Fourth Printing (1995). No substantive changes were made to the content of the Volume, but some minor corrections and clarifications were made as needed.
ASM International staff who contributed to the conversion of the Volume included Sally Fahrenholz-Mann, Bonnie Sanders, Scott Henry, Grace Davidson, Randall Boring, Robert Braddock, and Kathleen Dragolich. The electronic version was prepared under the direction of William W. Scott, Jr., Technical Director, and Michael J. DeHaemer, Managing Director.

1990. "Credits", Properties and Selection: Irons, Steels, and High-Performance Alloys, ASM Handbook Committee

Download citation file:


Close

Send Email

Recipient(s) will receive an email with a link to 'Properties and Selection: Irons, Steels, and High-Performance Alloys > Credits' and will not need an account to access the content.

Subject: Properties and Selection: Irons, Steels, and High-Performance Alloys > Credits

(Optional message may have a maximum of 1000 characters.)

×

Contents

ASM Reference Publications Catalog

ASM Reference Publications Catalog

More than 200 books and data products on topics related to materials properties, performance, processing, and evaluation.

View Catalog >

Figures & Tables

References

Close Modal
This Feature Is Available To Subscribers Only

Sign In or Create an Account

Close Modal
Close Modal